• Slider1
  • Slider2

Zwalczanie szczurów

Szczur

Szczura nie sposób pomylić z jakikolwiek innym szkodnikiem. W Polsce najpopularniejszą jego odmianą jest szczur wędrowny. Gryzonie tego gatunku są duże. Największe osobniki osiągają prawie 30 centymetrów długości, nie licząc ogona, czyli kolejnych 20 centymetrów. Futro mają ciemne, brunatnoszare, z jaśniejszym brzuchem, choć zdarzają się też osobniki z czarnym grzbietem. Przeciętny osobnik waży najczęściej około ćwierć kilograma.

Szczury są zwierzętami stadnymi, a w ich stadach panuje ściśle przestrzegana hierarchia. Najaktywniejsze są nocą.

 

Te inteligentne stworzenia nie ustępują najmądrzejszym znanym nauce ssakom – delfinom, słoniom, psom i małpom. Niestety szczury wędrowne, najczęściej swoje zdolności wykorzystują przeciwko ludziom. Choć zwierzęta te raczej nie zaatakują pierwsze, przyparte do muru, np. zaskoczone w miejscu, z którego nie ma ucieczki, bronią się przez atak, skacząc człowiekowi do twarzy i gryząc. Głodne lub zaatakowane, a mające wsparcie w licznym stadzie, nie mają problemu, by zagryźć domowe zwierzęta, nawet koty.

Szczurów szybko przybywa. Samica, która osiąga dojrzałość płciową po 5 tygodniach od urodzenia, rodzi młode kilka, kilkanaście razy w roku. Ciąża trwa stosunkowo krótko, bo nieco ponad 20 dni. Niemal tuż po urodzeniu młodych, których jest w miocie od 5 do 15, szczurzyca jest gotowa do kolejnego zapłodnienia.

Szczury są szkodnikami w każdym tego słowa znaczeniu. Pożywienie, które dziennie zjadają, odpowiada przeciętnie 10 procent masy ich ciała, czyli około 30 gramów. To oznacza, że rocznie jeden szczur jest w stanie zjeść prawie 11 kilogramów karmy.

 

Zwalczanie szczurów przez fachowca

 

Są to istoty wszystkożerne, które doskonale radzą sobie zarówno z zapasami człowieka (zboże, kasze, owoce, warzywa, mięsa, słodycze), paszami zwierzęcymi, mniejszymi zwierzętami (np. gryzoniami i ślimakami), jak i zawartością pól, sadów i przydomowych ogrodów.

Jednak szkody wyrządzane przez szczury liczone są nie tylko w kategoriach ilości zjadanego przez nie pożywienia.

 

Szczury z łatwością i chęcią przegryzają się przez niemal wszystkie materiały (nawet ściany), więc niszczą infrastrukturę – rozszczelniają pomieszczenia i pojemniki, uszkadzają kable (co może doprowadzić do zwarcia i pożaru), rozsypują zawartości skrzyń, worków i kartonów, a w sadzie – obgryzają młode pędy i korę oraz przegryzają korzenie, które znalazły się na drodze ich tuneli.

Do koegzystowania ze szczurami, poza ich szybkim rozmnażaniem, zniechęcać powinna też szczurza skłonność do przenoszenia chorób. Oprócz znanej z historii i literatury dżumy gryzonie te roznoszą też m.in. wściekliznę, żółtaczkę, grzybice, pasożyty (w tym pchły, tasiemce i włośnicę), dur brzuszny, tularemię i inne.

W efekcie szkody wyrządzane przez szczura są jeszcze większe – z powodu jego skłonności do chowania się w brudnych, ciemnych kątach i łatwości przenoszenia chorób zakaźnych trzeba wyrzucać całe jedzenie, które miało z nimi kontakt.

 

Równie uciążliwa może być mysz domowa, o której warto dowiedzieć przydatnych informacji, które znajdują się tutaj.
Zwalczanie szczurów


Szczury to niezwykle inteligentne stworzenia, które mogą stanowić poważny problem w niejednym domu. Co więcej, gryzonie bardzo szybko się rozmnażają – samica jest w stanie wydać na świat młode nawet kilka razy do roku. Tym samym pozbycie się tych szkodników nie jest proste i wymaga wiedzy, doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich środków. 


Oznaki obecności szczurów


W przypadku podejrzeń, że w domu znajdują się szczury, najlepiej wypatrywać oznak świadczących o ich obecności. Wcale nie jest konieczne, by zobaczyć samego gryzonia - wystarczą dowody na to, że szkodniki na dobre zagościły się w danym miejscu: 


  • gryzonie są najbardziej aktywne po zachodzie słońca oraz przed wschodem – dlatego najlepiej właśnie w tym czasie dokładnie obserwować dom; 
  • szczególną uwagę należy zwrócić na takie oznaki jak odgłosy gryzienia czy piski; 
  • o obecności szczurów świadczyć będą także odchody przy pokarmie, wzdłuż ścian czy świeże wykopy przy fundamentach; 
  • należy sprawdzić także, czy uszkodzeniu nie uległa izolacja poddasza;
  • szczury pozostawiają po sobie również plamy będące mieszaniną tłuszczu, brudu i niekiedy moczu
  • śladem obecności szczurów mogą być także zniszczenia drewna i magazynowanych towarów;
  • szczury często rozdrabniają również papier i karton, który staje się potem budulcem gniazda;
  • ponadto gryzonie regularnie ścierają i ostrzą siekacze, dlatego niewątpliwie oznaką ich obecności będą uszkodzenia w drewnie

Zwalczanie szczurów - Warszawa i okolice


Szczury można zwalczać na kilka sposobów – przy wykorzystaniu metod sanitarnych, jak i również chemicznych. Do metod nie chemicznych zaliczyć można pułapki sprężynowe czy żywołowne będące alternatywą dla przynęt toksycznych. Znacznie bardziej skutecznym rozwiązaniem przy zwalczaniu gryzoni jest jednak wykorzystanie metod chemicznych. Warto jednak pamiętać, że stosowanie pestycydów niesie ze sobą ryzyko skażenia żywności czy zatrucia innych zwierząt. Ważne więc, by eliminację szkodników przeprowadzał profesjonalista, który zna się na wykonywanej pracy i wie, w jaki sposób trwale pozbyć się problemu bez jednoczesnych negatywnych konsekwencji dla domowników. Najlepiej więc zaufać jednemu z naszych specjalistów i szybko zapomnieć o problemie szczurów w domu. 

Zwalcz Szkodniki
ul. Daniłowskiego 16/32, 01-833 Warszawa
tel: +48538111172, email: biuro@zwalcz-szkodniki.pl