• Slider1
  • Slider2

mysz polna

Myszarki Mysz myszy nie równa, zwłaszcza gdy nie jest myszą ale myszarką. Ta bliska kuzynka myszy to pospolity w Europie i Azji niewielki gryzoń, zróżnicowany pod względem gatunków. W Polsce spotkać można myszarki polne, leśne, zaroślowe i zielne. Myszarki, które w zależności od gatunku mają różne kolory (od szarego po intensywnie rudy), nieco przypominają myszy domowe. Sięgające 12 centymetrów ciało wieńczy niezbyt długi, 6-8 centymetrowy, ogon.

Tak jak myszy, szybko ich przybywa. Samica myszarki polnej 3-4 razy do roku rodzi od 4 do 9 młodych. Młode pokolenie już po 4 miesiącach osiąga dojrzałość płciową. Myszarki zaroślowe i leśne rodzą młode 2-4 razy do roku. Nowe pokolenie, liczące od 3 do 8 osobników, dojrzewa do rozrodu w 8 tygodni po urodzeniu. Tymczasem myszarki zielne rodzą od 2 do 9 młodych 3-4 razy do roku.

Myszarki, jak większość gryzoni, są wszystkożerne, choć najbardziej gustują w nasionach (m. polna i zielna), owoce, grzyby, owady (m. leśna i zaroślowa). Bywa więc bardzo kłopotliwym intruzem na działkach i w ogrodach. Problematyczne jest nie tylko podbieranie przez myszarki plonów, lecz także drążenie przez te gryzonie korytarzy w ziemi i obgryzanie młodych pędów roślin.

Z racji tego, że myszarka zielna jest w Polsce objęta częściową ochroną, najskuteczniejszą metodą pozbycia się jej towarzystwa jest profesjonalne odłowienie i wywiezienie dostatecznie daleko.