• Slider1
  • Slider2

Zwalczanie gryzoni

Zwalczanie szkodników

 

Mysz domowa

 

Mysz. Wszędobylski gryzoń (obecny nawet w stacjach polarnych) jest poważnym szkodnikiem.

Jest wiele gatunków myszy, ale w Polsce największym problemem jest odmiana domowa (Mus musculus). Ten niewielki gryzoń, osiągający do 10 centymetrów długości (plus drugie tyle ogona) i do 40 gramów wagi, ma zazwyczaj szare, szarożółte futro. Wąsatą, spiczastą głowę wieńczą pokaźne, pokryte delikatnym meszkiem uszy. Ogon, słabo owłosiony, pokrywają pierścieniowate łuski.

Jednym z największych problemów z myszami jest to, że szybko ich przybywa. Samiczka dojrzewa płciowo już po niecałych trzech miesiącach, buduje gniazdo, znajduje samczyka i, po trwającej 3 tygodnie ciąży, rodzi od 4 do 9 młodych. Pierwotnie nagie i ślepe myszki szybko rosną – po niecałych dwóch tygodniach zaczynają widzieć, a przed upływem miesiąca od narodzin szukają już innego pożywienia niż mleko matki.

Jeśli chodzi o menu, myszy nie są bardzo wybredne. Choć najbardziej lubią zboża i orzechy (stąd szczególnie ciągnie je do spichrzów i magazynów), zadowolą się też pieczywem, kaszami, mięsem, warzywami (także tymi wciąż rosnącymi na grządce) i wszystkim innym, co znajdą w miejscu swojego przebywania.

 

Tam, gdzie żeruje, tam się i wypróżnia. W workach z sypką zawartością można więc znaleźć zbrylone kawałki - mocz, a wśród pieczywa lub warzyw – drobne, charakterystycznie pachnące mysie kupki. (Pewnie każdy choć raz wszedł do opuszczonego lub tylko zaniedbanego starego domu, w którym „pachniało myszami”).

Oprócz rozbudowanego jadłospisu u myszy kłopotliwe jest też zamiłowanie do wygryzania sobie drogi. Myszy z upodobaniem wędrują po domach i mieszkaniach, przegryzając się przez drewniane ścianki działowe, wypełniające ściany ocieplenia, kable i izolacje.

 

W efekcie mysz w pomieszczeniu może spowodować zwarcie, uszkodzenie lub pożar instalacji elektrycznej, rozszczelnienie pojemników z cieczami lub rozsypanie zawartości worków i kartonów.

Znacznym problemem są też przenoszone przez myszy choroby. Jak każde stworzenie pokryte futrem, tak i mysz, może przenosić pchły, co jest szczególnie problematyczne, gdy w domu jest jakieś zwierzę.

 

Zostawiając jedzenie i odchody w jedzeniu lub w miejscu, w którym może się ono znaleźć (np. na kuchennym blacie), może roznosić też salmonellę. Najgorszym, co może jednak spotkać, gospodarza przygodnej myszy domowej jest zarażenie wirusem LCM, prowadzącym do limfocytarnego zapalenia opon mózgowych i splotów naczyniowych.