• Slider1
  • Slider2

mól ubraniowy

Mól włosienniczek, zwany też ubraniowym, odzieżowym lub futrzanym, jest nocnym motylem. Nie jest jednak ani piękny ani okazały. Niewielki (osiąga zaledwie 11 milimetrów długości i 15 milimetrów rozpiętości skrzydeł) i nieciekawie ubarwiony (zazwyczaj słomkowy lub żółtobrunatny) sławę zyskał głównie dzięki swoim zwyczajom żywieniowym.

Samica składa około 50 jaj, które – jako troskliwa matka – umieszcza w okolicy pożywienia. Kremowobiałe larwy o ciemnych łebkach żywią się zaś wełną, bawełną, futrami, filcem i pierzem. Żerowanie trwa całe dzieciństwo, aż do przepoczwarzenie w motyla, czyli – w zależności od temperatury – od miesiąca do nawet dwóch lat. Co ciekawe, dorosłe motyle nic już nie jedzą. W czasie ich miesięcznego życia wystarczy im już to, czym nasyciły się w stadium larwalnym.

Mole najczęściej rozwijają się w ciemnych, niewietrzonych szafach. Do mieszkań przyfruwają przez otwarte okna, np. od sąsiadów. Można je też przynieść – w starych meblach, ubraniach lub dekoracjach z płóciennymi aplikacjami. Jaja łatwo przeoczyć – są wielkości główki od szpilki.