• Slider1
  • Slider2

Komar

Komar

Piją krew, nie dają spać, przenoszą choroby – komary, największa zmora wakacyjnych wieczorów. Choć na świecie opisano ponad 3,5 tysiąca gatunków tego owada, w Polsce najczęściej można spotkać dwa - komara widliszka i komara brzęczącego.

Pierwszego z nich, osiągającego do 8 milimetrów długości, łatwo rozpoznać po szarobrunatnej barwie odwłoka i plamiastych skrzydłach. Drugiego, mniejszego, bo dorastającego do 6 milimetrów, po przezroczystych skrzydłach.

Samce komarów najczęściej pozostają przez człowieka niezauważane, gdyż żywią się nektarem kwiatów. Tymczasem samice obu popularnych w Polsce gatunków po zapłodnieniu wyszukują żywiciela, w którego wbiją solidne, długie szczęki. Po przecięciu skóry, wpuszczają do ciała ofiary kropelkę śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Nie odlecą, póki nie napełnią całego brzucha pokarmem.

To, ile żyje komar, zależy w znacznej mierze od pogody. W sprzyjających tym owadom ciepłych temperaturach (powyżej 10 stopni Celsjusza) całkowity rozwój następuje od 10 do 21 dni (dla obu gatunków). W efekcie komary brzęczące mogą namnożyć nawet kilkanaście pokoleń w ciągu sezonu letniego, a komary widliszki, których całkowity rozwój trwa dłużej, od 3 do 4 pokoleń owadów rocznie.

Samica po zapłodnieniu składa w wodzie od 100 (komar brzęczący) do nawet 340 (widliszek), z których wykluwają się (wciąż mieszkające pod wodą) larwy, a następnie poczwarki. Po 2-4 dniach poczwarki zamieniają się w dorosłe, gotowe do rozmnażania owady.

W Polsce główne choroby przenoszone przez komary to dirofilarioza i leiszmanioza, groźne choroby pasożytnicze, których ofiarami padają przede wszystkim zwierzęta, zwłaszcza psy. Warto jednak pamiętać, że leiszmanioza, przywożona zwłaszcza przez turystów podróżujących do egzotycznych krajów, może być przenoszona także na ludzi. U zakażonych nią ludzi wywołuje szare zabarwienie skóry i liczne owrzodzenia. Zdarza się również, że komary przenoszą w Polsce krętki boreliozy, do tej pory kojarzonej głównie z kleszczami.
ul. Daniłowskiego 16/32, 01-833 Warszawa
tel: +48538111172, email: biuro@zwalcz-szkodniki.pl